Kto sme
Všetky články
Vyberte sekciu
Vyberte sekciu
Programovanie

Zakladáte si vlastný eshop? Poradíme, ako si vybrať doménu, CMS a hosting

E-shopyE-shopy7/24/20237/24/2023

Predpokladá sa, že do roku 2040 budeme online nakupovať až 95% vecí. Kamenné prevádzky prestávajú byť pomaly ale isto primárne. Je načase presunúť sa do online priestoru, ak ste tak ešte neurobili. Vaše rozhodnutie otvoriť a spojazdniť si vlastný eshop práve dozrelo? Ktoré prvotné kroky vás čakajú a na čo si dať pri nich pozor? Poradíme vám pri výbere domény, CMS a hostingu. Ide o dôležité kroky, na ktorých bude stáť celý váš online biznis.


Výber domény pre nový eshop

Môže to byť celá veda, ale my vám to zjednodušíme. Pri výbere domény pre nový eshop odporúčame zvážiť najmä tieto tri základné kritériá:

 1. Doména by mala byť krátka a jednoduchá na zapamätanie. 
 2. Ďalej tiež jedinečná a výstižná pre vašu oblasť podnikania. 
 3. Obohatená o kľúčové slová, súvisiace s vaším biznisom. 


Výber hostingu pre nový eshop

Následne budete potrebovať pre vašu novú doménu akési „ubytovanie”. Umiestniť váš obsah môžete buď prostredníctvom platených systémov na tvorbu eshopu, kde máte okrem prenájmu stránky v cene i webhosting. Ten si viete kúpiť takisto zvlášť. Možnosti sú nasledovné:

Malé internetové obchody si vystačia so zdieľaným hostingom. No pokiaľ máte s vaším eshopom väčšie plány, je potrebné poobzerať sa po inom. Stavte na cloudy, špeciálne fyzické dedikované servery pre veľké projekty, alebo fyzicky spravované servery doplnené o administračnú službu. Všímajte si pozornejšie výkon, plus niekoľko ďalších faktorov. Určite si nevyberajte len na základe ceny. Posvieťte si na faktory ako sú: manažment, garancia dostupnosti, veľkosť zálohy dát, rýchlosť, stabilnosť, bezpečnosť, podpora, spoľahlivosť poskytovateľa… 

Pre zaujímavosť, k hostingovým špičkám na Slovensku aktuálne patrí napr. Websupport.


Výber CMS pre nový eshop

Ďalším krokom pri vytváraní eshopu je voľba CMS systému, resp. redakčného systému editovania obsahu. Umožňuje vám i bez programátorských znalostí tvoriť, upravovať a zverejňovať webový obsah, dáta a nastavenia eshopu. Jeho výber sa rozhodne neoplatí podceňovať. Do budúcna si viete ušetriť čas i nemalé finančné prostriedky.

Existujú 3 základné druhy CMS systémov:

 1. open source CMS – s otvoreným kódom, vlastný vývoj alebo vývoj od agentúry, napr. Wordpress/Woocommerce

 2. closed source CMS – s uzavretým kódom, hotové riešenie na prenájom, vlastný vývoj alebo agentúra / dodávateľ celého riešenia

 3. vlastné CMS – pre tých, ktorí chcú mať najprofesionálnejšie riešenie s najviac možnosťami


Ďalšie veci, ktoré treba pri novom eshope doriešiť

Predchádzajúcimi krokmi sa proces spojazdnenia eshopu nekončí. Skôr len začína. Na novom internetovom obchode vás čaká ešte veľa práce, aby všetko fungovalo podľa predstáv. Mali by ste mať zvládnuté tiež nasledovné:

 • uskladnenie produktov,
 • dodávateľov,
 • dodanie a dopravu,
 • platobné brány,
 • zákaznícku podporu,
 • marketing a SEO.

Základné kroky pri tvorbe vlastného eshopu sme podrobnejšie rozpísali v článku 6 základných krokov pri tvorbe vlastného eshopu, ktorý tiež stojí za pozornosť a prečítanie.

Avšak ak potrebujete pomôcť s tvorbou nového eshopu, s nami máte absolútnu voľnosť, čo sa týka funkcií a upragdov. Ušijeme vám profesionálny eshop na mieru. Vyriešime tiež otázky bezpečnosti a rýchlosti. Pomôžeme vám s programovaním i prepájaním systémov. Obráťte sa náš tím Narative a rozbehnite svoje online podnikanie v plnej paráde.

Ďalšie články

Všetky naše referencie

Ďalšía kategória

Design